Veľká časť Slovákov je v zamestnaní nespokojná. Keď ale dôjde na lámanie chleba a mali by zvážiť vstup do sveta podnikania, mnoho z nich to má za risk, ktorý si nemôžu dovoliť. Je skutočne podnikanie o toľko rizikovejšie ako zamestnanie?

Nespokojní, ale neochotní to zmeniť

Podľa informačného serveru Novinky.sk chce z 1500 opýtaných zamestnaných Slovákov zotrvať na svojej pracovnej pozícii iba 45 %. Pritom veľká časť zamestnancov, počas svojho súčasného zamestnania, aktívne hľadá lepšiu pracovnú ponuku. Dôvodom nespokojnosti zamestnancov je aj nedostatočná motivácia napĺňať sny a ciele niekoho iného. Tieto podnikateľské duše však často nenaplnia svoj potenciál a nevstúpia do podnikateľských perejí kvôli obavám z neistoty, ktorá ich čaká.

Tak trochu spoločné riziko

Keď sa nad tým zamyslíte, istým rizikom podnikania ste ovplyvnení, aj keď ste v úlohe zamestnanca. Pokiaľ pre niekoho pracujete, na konci celej tej firemnej organizácie stojí podnikateľ, ktorý danú spoločnosť vlastní. A od jeho podnikateľskej existencie (či neexistencie) závisí, či jeho zamestnanci majú výplatu a predovšetkým prácu. Nezáleží na tom, či je to malá lokálna firma, alebo veľká korporácia, podnikateľské riziko je rovnaké. Aj tie najväčšie firmy môže priviezť do bankrotu neočakávaná situácia (viď Covid-19, vojna na Ukrajine a tak ďalej). Otázkou teda zostáva, ako dlho dopredu zamestnanec dostane informáciu o prípadnom prepúšťaní a za ako dlho nájde novú prácu.

Diverzifikácia rizika

Naopak, ak ste podnikateľom vy, máte do chodu svojho podnikania výhľad a dokážete veľmi dobre predvídať aj niekoľko mesiacov dopredu. S tým súvisí schopnosť sa na prípadné nepriaznivé situácie pripraviť a prípadne zmierniť ich následky. Riziko (a prípadne aj príjem) tiež môžete ako podnikateľ diverzifikovať, tzn. nespoliehať sa iba na jediný zdroj príjmu (na rozdiel od zamestnanca).

Vezmete teda svoj život do vlastných rúk alebo vo vás stále prevláda strach?

Výhodou podnikania s EXTERIA MARKET je podpora po celou dobu podnikania, odborná pomoc, školenia a workshopy. Rizikovosť podnikania navyše značne znižuje fakt, že BOZP a PO je zo zákona povinná pre všetkých podnikateľov, a to robí tento odbor značne perspektívne. V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať na tel. čísle +421 945 458 999, alebo vyplňte nižšie uvedený kontaktný formulár a my vám poskytneme podrobnejšie informácie.

Prečítajte si ďalšie novinky o franšízovej sieti EXTÉRIA MARKET:

Všetky články

Chcete mít svůj EXTÉRIA MARKET ve vašem městě?Zanechte nám kontakt, nebo zavolejte: 602 232 532